پایان نامه بررسی فضای سبز شهری در شهر جوانرود با تاکید بر تاثیر آن بر کیفیت زندگی
نوع فایل
WORD
حجم فایل
2.74 مگابایت
تعداد صفحات
114
تاریخ انتشار
۱۴ فروردین ۱۴۰۲
دسته بندی
تعداد بازدید
105 بازدید
500,000 تومان 150,000 تومان٪70 تخفیف

دانلود پایان نامه بررسی فضای سبز شهری در شهر جوانرود با تاکید بر تاثیر آن بر کیفیت زندگی که به صورت اختصاصی در تک آموز منتشر شده و با فرمت ورد word در ۱۱۴ صفحه می باشد که کاملا قابل ویرایش و شخصی سازی می باشد.

فهرست مطالب پایان نامه جوانرود

عنوان
فصل اول: کلیات پژوهش
۱-۱- ۱-۱- بیان مساله
۱-۲- ۱-۲- اهداف پژوهش
۱-۳- ۱-۳- اهمیت و ضرورت پژوهش
۱-۴- سوال پژوهش
۱-۵-فرضیه پژوهش
۱-۶ پیشینه پژوهش
۱-۷ روش پژوهش

فصل دوم: مبانی نظری پژوهش

۲-۱-مقدمه
۲-۲-مبانی نظری
۲-۲-۱-شهرنشینی
۲-۲-۲-شهرنشینی طبیعت گرا
۲-۳-پیشینه
۲-۴-فضای سبز شهری
۲-۴-۱-فضای باز شهری
۲-۴-۲-فضای سبز شهری
۲-۴-۳-تقسیم بندی های فضای سبز شهری
۲-۴-۴-بررسی سابقه قوانین مرتبط با فضای سبز شهری در کشور
۲-۴-۵-اصول طراحی فضای سبز شهری
۲-۵-استانداردها و سرانه های فضای سبز
۲-۵-۱-استانداردها
۲-۶-اهمیت و کارکردهای فضای سبز شهری
۲-۶-۱-رویکرد جهانی ساختار اجتماعی و روان شناختی فضاهای سبز شهری
۲-۶-۲-مدیریت شهری و فضاهای سبز شهری
۲-۶-۳-فضای سبز شهری و اثرات آن
۲-۶-۴-اثرات فرهنگی ناشی از گسترش فضای سبز شهری بر شهروندان
۲-۶-۵-آثار روانشناختی گسترش فضای سبز بر شهروندان

فصل سوم: فضای سبز شهری در جوانرود

۳-۱-شهر جوانرود
۳-۲-موقعیت جغرافیایی شهر
۳-۳-شرایط اقلیمی
۳-۴-ویژگی های جمعیتی
۳-۵-فضای سبز شهری
۳-۶-پرسشنامه بررسی وضعیت فضای سبز

فصل چهارم: تجزیه و تحلیل پژوهش

۴-۱-مقدمه
۴-۲-تحلیل فرضیه پژوهش
۴-۳-تحلیل کیفی فضای سبز شهری در نمونه موردی

منابع و ضمایم

پایان نامه بررسی فضای سبز شهری در شهر جوانرود با تاکید بر تاثیر آن بر کیفیت زندگی

بیان مسئله:

شهرنشینی و توسعه شهری از مهم ترین پدیده های دوران اخیر به شمار می آید. رشد سریع شهری در کشورهای رو به توسعه، مشکلات اجتماعی، اقتصادی و فیزیکی فراوانی را پدید آورده است، از قبیل افزایش فقر در شهرها، مشکلات مسکن و نارسایی خدمات شهری، ایجاد زاغه ها و مساکن غیرقانونی، بزهکاری اجتماعی، آلودگی هوا و کاهش فضای سبز شهری.

با افزایش جمعیت و توسعه و گسترش شهرنشینی، انسان ها  به تدریج از طبیعت، سبز شهری و دور شده اند و تراکم بیش از حد جمعیت و دخالت در محیط طبیعی و ایجاد محیط های انسان ساخت، نیازهای زیست محیطی، جسمی و روحی انسان را بیشتر بروز داده است.

برای رفع این نیازها انسان شهرنشین اقدام به ایجاد باغ ها و فضای سبز مصنوعی در داخل شهرها کرده است. فضاهای باز و سبز شهری نه تنها به دلیل اهمیت تفریحی شان مورد توجه اند، بلکه به دلیل نقشی که در حفظ و تعادل محیط زیست شهری و تعدیل آلودگی هوا و پرورش روحی و جسمی ساکنان شهر ایفا می کنند، ارزشمند هستند.

پایان نامه بررسی فضای سبز شهری در شهر جوانرود

متأسفانه ایجاد و توسعه فضای شهری مخصوصا در جوانرود همواره با مشکلات و کمبودهایی مواجه بوده است که از جمله دلایل آن می توان به ضوابط و قوانین شهری و عدم تعیین سرانه های فضایی سبز استاندارد اشاره کرد، که منجر به ارائه آمارهایی از ۷ مترمربع سرانه فضای سبز از سوی بعضی ارگان ها تا ۵۰ مترمربع سرانه فضای سبز از سوی ارگان های دیگر شده است.

همچنین برخی عوامل دیگر به سوء استفاده بعضی افراد سودجو و بی توجهی مردم و بعضی از مسئولان به گسترش فضای سبز شهری، مربوط می شود(پوراحمد و همکاران؛ ۱۳۸۸، ۳۱).

بر همین اساس مفهوم شهرها بدون فضای سبز در اشکال گوناگون آن، غیر قابل تصور است. فضای سبز در شهرها، به ویژه در شهرهای بزرگ و صنعتی، دارای عملکردهای مختلفی می باشند. بنابراین فضای سبز از یکسو موجب بهبود وضعیت زیست محیطی شهرها شده، از سوی دیگر شرایط مناسبی را برای گذران اوقات فراغت شهروندان مهیا می سازد.

نمی توان از اهمیت و نقش فضای سبز شهری در حیات و پایداری آنها و تاثیرات فیزیکی و طبیعی آن در سیستم شهری و بازدهی های مختلف اکولوژیکی، اقتصادی و اجتماعی آن چشم پوشی نمود. با این رویکرد فضای سبز شهری را می توان به عنوان مکان های بیرونی با مقادیر برجسته ای از حیات گیاهی و وجود عمده ای از مناطق شبه طبیعی تعریف نمود. فضای سبز شهری بخشی از سیمای شهر به عنوان یک پدیده ی واقعی از نخستین مسائلی است که انسان با آن در تماس بوده و خواهد بود.

از سوی دیگر اهمیت فضای سبز در محیط شهری تا آن حد است که به عنوان یکی از شاخص های توسعه یافتگی جوامع مطرح می باشد. متاسفانه ایجاد و توسعه فضای سبز شهری همواره با تهدیدها و فرصت ها روبه رو بوده است. متاسفانه سرانه فضای سبز شهر جوانرود نسبت به شهرهای استان یا پایین تر است (۲متر مربع) در سایر شهرها سرانه فضای سبز به طور میانگین  ۴ متر است. فضای سبز شهری که مورد استفاده عموم به منظور تفریح و تفرح و بازی کودکان قرار بگیرد بسیار کم است. شدت این موضوع برنامه ریزی و مدیرت صحیح جهت رساندن به استانداردهای مناسب با اقلیم شهری و منطقه ای را ضروری می داند.

راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.