نوع فایل
PDF (قابل ویرایش)
حجم فایل
460
تعداد صفحات
24
تاریخ انتشار
۱۸ فروردین ۱۴۰۲
دسته بندی
تعداد بازدید
97 بازدید
رایگان

چکیده ای از مقاله جامعیت دین اسلام

این که قرآن به زبان عربی است یک دلیل بسیار ساده دارد و آن عرب بودن قومی است که پیامبردر میان آنان مبعوث شد.
پیامبر نمی توانست به زبان چینی با مردم سخن بگوید ، قرآن نمی توانست به زبان فرانسوی باشد، و لذا اگر مثلا پیامبر در روم مبعوثمی شد نا گزیر باید به زبان رومی سخن می گفت و نه عربی،

دانلود رایگان مقاله جامعیت دین اسلام
اینکه گفته شود چون زبان عربی کاملترین و یا مقدسترین زباناست لاجرم قرآن عربی است ، سخن مستندی نیست ؛ به سه دلیل :

اول آنکه هیچ دلیل موجهی برای کامل فرضکردن آن زبان و ناقصگرفتن زبانهای دیگر در دست نیست و هر زبان نقاط ضعف و قوت خود را دارد ، یعنی به لحاظ : قدرت واژه سازی – ذخیره لغات – توان ابلاغ معانی – ضرب المثل های رایج – سابقه تاریخی و قدمت – هر زبان ویژگی های خاصخودشرا دارد و بنا بر این مقایسه زبانها با هم امری نادرست و بلکه نا شدنی است

در عین حال کدام تحقیق زبان شناسانه می گوید زبان عربی ، غنی ترین دستگاه واژگان ، رساترین تصاویر و تعابیر را در اختیار گوینده قرار می دهد ؟ کدام تئوری زبان شناسی ، عادات ، مثال ها و ضرب المثلهایی که زبان عربی بکار می گیرد را جامع ترین و وسیع ترین حوزه نمایشواقعیت می داند ؟ آیا می توان ثابت کرد که جهان بینی اعراب که سایه ی خود را بر زبان آنان انداخته کامل تراز جهان بینی یونانی ها و هندی ها و رومیان است ؟ به هر حال صاحب شریعت نمی توانست بدون استفاده از زبانمقصود خود را بیان کند و حال که چنین است ؛ زبان عربی همه ی محدودیت ها و توانایی های خود را بر صاحب شریعت تحمیل کرده است .

روشن است اگر صاحب شریعت زبان دیگری (زبان دیگری که لاجرم واجد تجربه های زیستی ، ذهنی دیگری نیز هست) داشت لاجرم امروز شاکله و رایحه دیگری نصیب دین می شد و این علامتعرضی بودن زبان عربی است .

ثانیاً : اگر گمان رود قرآن عربی است چون عربی کاملترین زبان است ، این محدودیت را برای صاحب وحی ایجاد می کند که گویی قرآن باید حتماً در عربستان نازل می شد فقط بدین دلیل که زبانشان عربی است و اگر نبود مثلاً پارسی گوی بودند امکان و شرایط نزول وحی فراهم نبود . این گمان ، همه ی فلسفه و حکمت نزول قرآن در آن سر زمین را به یکعامل ، آن هم زبان ، فرو می کاهد .

ثالثاً: اگر تصور شود چون زبان عربی مقدساست لذا زبان دین واقع شده است باید دانست واژگان غیر عربی متجاوز از ۲۰۰ لغت در قرآن آمده است این واقعیت شائبه ی مقدسبودن را از آن زبان بر می گیرد ، یعنی اگر زبان دین بدین دلیل عربی است که عربی مقدس و زبانهای دیگر نامقدس اند ، نباید لغات نامقدسی از زبانهای دیگر همچون حبشی – عبری – یونانی – سریانی – فارسی در آن راه می یافت . خالق قرآن از خالق شاهنامه بسی تواناتر است و اگر لازم بود به نحو کاملتری از ورود لغات غیر اصیل جلو گیری می کرد .زبانها همگی شآن واحدی دارند و ابزار انتقال معانی هستند,بنابراین تمام راز و رمزآنکه قرآن و زبان دین اسلام ، عربی است آن است که زبان قوم پیامبرعربی بود و حضور واژگان غیر عربی هم به دلیل رواجشان در میان آن جماعت بود .

راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.